Hore
Fórum » Kompakty a ultrazoomy
 

Kompakt vs. mirrroless?

oniiicek
oniiicek 2012-07-05 07:42:04+02
Dobrý deň,

Chcem si kúpiť fotoaparát, niečo menších rozmerov na každodenné nosenie, fotenie ľudí, rodiny, výletov - všetkého okolo nás. V prvom rade nechcem zrkadlo, pretože je to na túry, či každodenné nosenie dosť veľké. Fotím len za dobrého počasia a pod mrakom.

Požiadavky:

Cena: max. do 500€, hľadáčik (výhoda, no nemusí byť), clona (1.8, 2.0), nastavovanie cez tlačítka (resp. čo najmenej Menu), čip min. 1/7, kvalitnejšie telo, širšie ohnisko, zoom (3 až 6x),

Prichádza do úvahy aj mirroless systém, no asi cena bude vyššia. Nebránim sa ani bazárovým kúskom. Všetky tipy a skúsenosti potešia.

Ďakujem
 
DodikPE
2018-06-15 19:45:50+02
Rád by som po čase obnovil túto tému, keďže v nej zazneli veci ako "fotenie detí, neskôr výletov, dovoleniek, ...". Tiež ma omrzelo fotenie smartfónom, hlavne za horšieho svetla, aj keď ich kvalita šla poslednou dobou taktiež rapídne nahor, ale mám v úmysle nenechať svojho potomka vyrásť bez toho, aby som si z každého obdobia spravil aspoň pár použiteľných fotografií, povedzme, mimo iného vytlačiteľných aj na formát A3.
K týmto, aj mnou prezeraným aparátom /RX100, G7X mkII, .../ sa mi tak-nejak popri hľadaní /aj tu na ephoto.sk/ pritrafil dnes už starší pán Panák LX100 a neviem prečo, ale láka ma zo všetkých asi najviac. Moja cenová hranica bude niekde do 500€. Viem, že moje hľadanie s týmto rozpočtom asi nutne povedie inzerátmi a vôbec mi to nevadí. Fotením sa neživím, ani sa neplánujem, chcem len dobrý výstup za rozumný peniaz. Zmýšľam správne, alebo sa mám pozerať ešte po niečom úplne inom?
 
velislav
2018-06-15 20:26:45+02
Škoda reči, píšem to znova. Rx100. Ale ak netreba zoom a radšej hľadáčik tak fuji x100(s)
 
DodikPE
2018-06-15 21:57:53+02
Základ, z čoho vychádzam, že nechcem meniť sklá a nad fuji x100 som tiež uvažoval, ale vyhodil som ho z výberu práve kvôli jeho pevnému sklu- až tak "obmedziť" by som sa nechcel, aj keď je to bez debaty dobrý model. RX100m3 je jazdená stále o +/-100€ drahšia ako LX100 a stále niesom presvedčený, že je toho hodná. Rovnako ako LX100 nemá (-la) dotykový displej, netočí 4K, ktoré teda hlavne polovička využije, aj keď má slabšiu stabilizáciu a okrem toho podľa mňa LX100 vie krajší bokeh, slušné makro,... Jediné, čo mrzí, že Panák neťaží zo svojho 4/3" snímača toľko, čo sa dalo. RX100 im príde až príliš "point&shoot". O M4 ani neuvažujem, tá je nad môj limit.
 
fatality
2018-06-15 22:03:21+02
príspevok od: DodikPE
Základ, z čoho vychádzam, že nechcem meniť sklá a nad fuji x100 som tiež uvažoval, ale vyhodil som ho z výberu práve kvôli jeho pevnému sklu- až tak "obmedziť" by som sa nechcel, aj keď je to bez debaty dobrý model. RX100m3 je jazdená stále o +/-100€ drahšia ako LX100 a stále niesom presvedčený, že je toho hodná. Rovnako ako LX100 nemá (-la) dotykový displej, netočí 4K, ktoré teda hlavne polovička využije, aj keď má slabšiu stabilizáciu a okrem toho podľa mňa LX100 vie krajší bokeh, slušné makro,... Jediné, čo mrzí, že Panák neťaží zo svojho 4/3" snímača toľko, čo sa dalo. RX100 im príde až príliš "point&shoot". O M4 ani neuvažujem, tá je nad môj limit.
lx100 je vyborny fotak..ak ti vyhovuju parametre a lepsie ovladanie,nevahaj..aj nova sa da do 500.-..
 
Azimut
2018-06-16 18:20:12+02
Na vnučky mi RX-100 stačí, samozrejme bokeh nezačína pri 4-tej mihalnici, ale ich matka mi to nikdy nevyčítala : Fotené samozrejme do JPG, prakticky bez úprav:
 
lordsewen
2018-06-16 19:18:40+02
RX100 mkIII
 
marcus_labeo
2018-06-18 13:07:45+02
Ja by som pri kompakte uvažoval medzi spomínaným LX100 a Canonom G1x Mk III. RX100 je síce mimoriadne schopný foťák, ale pre mňa je už príliš malý a jeho ergonómia moc nevyhovuje veľkým prstom/dlaniam, skôr je pre menšie, hlavne ženské ruky. Veľmi mi tiež vadí absencia gripu a nevyhovuje výsuvný EVF. LX100 už má lepší grip, väčšie tlačidlá a pri špičkovej svetelnosti je stále relatívne kompaktný (porov. s nejakým M4/3 mirorlessom s f2,8 zoomom). Osobne mi tiež nevadí len 12 MPx. Ešte viac ma oslovuje Canon G1x, je to jediný APSC kompakt so zoomom, naviac má aktuálny 24 MPx senzor, lepší EVF ako LX100, dobrú ergonómiu, rýchle ostrenie.
Rozhodoval by som sa medzi týmito dvomi podľa ceny, toho, ako sadne pri vyskúšaní a tiež podľa toho, či chce človek lepšiu svetelnosť za cenu slabšieho senzora alebo naopak.
 
landov
2018-06-18 13:31:00+02
RX100III je dobry fotacik aj vdaka vybornemu objektivu a jeho svetelnosti a hladaciku. Ovsem ten hladacik, ktory je bohuzial taky neprakticky, bol jednym z dovodov preco som sa ho zbavil. A fotit cez displej neznasam. Tak som isiel do Canonu G1XMK3, ktoreho jedinym handicapom je svetelnost. Po vsetkych ostatnych strankach je to super fotak.
 
marcus_labeo
2018-06-18 14:02:51+02
príspevok od: landov
RX100III je dobry fotacik aj vdaka vybornemu objektivu a jeho svetelnosti a hladaciku. Ovsem ten hladacik, ktory je bohuzial taky neprakticky, bol jednym z dovodov preco som sa ho zbavil. A fotit cez displej neznasam. Tak som isiel do Canonu G1XMK3, ktoreho jedinym handicapom je svetelnost. Po vsetkych ostatnych strankach je to super fotak.
Keď som si dakedy vymýšľal ideálny cestovný foťák, chcel som tam APSC senzor, EVF, otočný displej, zoom objektív v rozsahu cca. 24-100mm so svetelnosťou f2,8-4, a to všetko v kompaktnom tele vážiacom okolo 400g. V podstate všetko ten Canon spĺňa, až na objektív, ktorý nie je tak svetelný ani dlhý. A ak mu niečo v testoch vytýkajú, je to práve ten objektív a cena. Cena cez 1000 eur za kompakt je fakt vysoká, ale to rieši kúpa cez eglobalcentral, kde je za 799 eur. A objektív je stále lepší, ako nejaký seťák, ktorý človek dostane s M5 či M50kou (alebo akýmkoľvek iným systémovým foťákom, kde má seťák typicky f35,-5,6) a pre foťák na cesty, turistiku a pod. slabšia svetelnosť vôbec nevadí, naopak človek ocení široké ohnisko.
 
landov
2018-06-18 16:53:20+02
suhlas, preto som do neho isiel - turistika, dovolenky, ziadne indoor a lowlight fotenie. Cena je sice dost vysoka (u nas), ale RX100ky, tiez nie su z lacneho kraja.
 
z80
2018-06-18 19:57:51+02
príspevok od: marcus_labeo
Keď som si dakedy vymýšľal ideálny cestovný foťák, chcel som tam APSC senzor, EVF, otočný displej, zoom objektív v rozsahu cca. 24-100mm so svetelnosťou f2,8-4, a to všetko v kompaktnom tele vážiacom okolo 400g. V podstate všetko ten Canon spĺňa, až na objektív, ktorý nie je tak svetelný ani dlhý. A ak mu niečo v testoch vytýkajú, je to práve ten objektív a cena. Cena cez 1000 eur za kompakt je fakt vysoká, ale to rieši kúpa cez eglobalcentral, kde je za 799 eur. A objektív je stále lepší, ako nejaký seťák, ktorý človek dostane s M5 či M50kou (alebo akýmkoľvek iným systémovým foťákom, kde má seťák typicky f35,-5,6) a pre foťák na cesty, turistiku a pod. slabšia svetelnosť vôbec nevadí, naopak človek ocení široké ohnisko.
Canon G7X II ma objektiv 24-100 f/1,8-f/2,8 co je cca. f/3-f/4,8 prepocitane na Canon APS-C (pomer uhlopriecok 1" a Canon APS-C je cca. 1,7). Cena po casbacku nieco nad 500 €. Hmotnost 319g. Len hladacik tam nie je (mne osobne v tomto fotaku nechyba).
 
marcus_labeo
2018-06-19 11:37:57+02
príspevok od: z80
Canon G7X II ma objektiv 24-100 f/1,8-f/2,8 co je cca. f/3-f/4,8 prepocitane na Canon APS-C (pomer uhlopriecok 1" a Canon APS-C je cca. 1,7). Cena po casbacku nieco nad 500 €. Hmotnost 319g. Len hladacik tam nie je (mne osobne v tomto fotaku nechyba).
G7 II je určite dobrá voľba, ale tam už nijakú pridanú hodnotu oproti RX100 nevidím (teda ak sa nedá kúpiť výrazne lacnejšie). Kdežto G1x je senzorom o level vyššie. Jasné, že G7 II či RX100 to v horšom svetle dobehnú svetelnosťou, ale ak má kompakt slúžiť hlavne na cestovanie naľahko či na túry, krajinky, kde človek ešte cloní, tak svetelnosť menších kompaktov je nanič a naopak naplno boduje veľký APSC senzor s jeho dynamickým rozsahom. Ak by mal G1x ešte dlhší/svetelnejší objektív, bol by parametrovo dokonalý, ale zase by už nemal 399 gramov a nebol by ani menší ako mirrorlessy, ergo by stratil svoju komparatívnu výhodu.
 
MagickVamp
2018-06-19 12:40:47+02
príspevok od: marcus_labeo
G7 II je určite dobrá voľba, ale tam už nijakú pridanú hodnotu oproti RX100 nevidím (teda ak sa nedá kúpiť výrazne lacnejšie). Kdežto G1x je senzorom o level vyššie. Jasné, že G7 II či RX100 to v horšom svetle dobehnú svetelnosťou, ale ak má kompakt slúžiť hlavne na cestovanie naľahko či na túry, krajinky, kde človek ešte cloní, tak svetelnosť menších kompaktov je nanič a naopak naplno boduje veľký APSC senzor s jeho dynamickým rozsahom. Ak by mal G1x ešte dlhší/svetelnejší objektív, bol by parametrovo dokonalý, ale zase by už nemal 399 gramov a nebol by ani menší ako mirrorlessy, ergo by stratil svoju komparatívnu výhodu.
to je presne
 
z80
2018-06-19 15:54:05+02
príspevok od: marcus_labeo
G7 II je určite dobrá voľba, ale tam už nijakú pridanú hodnotu oproti RX100 nevidím (teda ak sa nedá kúpiť výrazne lacnejšie). Kdežto G1x je senzorom o level vyššie. Jasné, že G7 II či RX100 to v horšom svetle dobehnú svetelnosťou, ale ak má kompakt slúžiť hlavne na cestovanie naľahko či na túry, krajinky, kde človek ešte cloní, tak svetelnosť menších kompaktov je nanič a naopak naplno boduje veľký APSC senzor s jeho dynamickým rozsahom. Ak by mal G1x ešte dlhší/svetelnejší objektív, bol by parametrovo dokonalý, ale zase by už nemal 399 gramov a nebol by ani menší ako mirrorlessy, ergo by stratil svoju komparatívnu výhodu.
Pre mna bola pridana hodnota G7X II oproti RX100 III (co je cenovo porovnatelna kategoria) dotykovy displej a dlhsi objektiv.
Dynamicky rozsah mensieho senzoru nie je problem - ak fotim krajinku s velkym dynamickym rozashom, tak jednoducho pouzijem HDR (co musim robit aj na m43 fotaku). Pri mensom senzore mozem pouzit na rovnaku hlbku ostrosti nizsiu clonu, teda aj kratsi cas a vysledny cas nie je ovela dlhsi ako pri foteni na APS-C jednou expoziciou bez HDR.
APS-C by uz bol o kompromisoch - alebo velky (so svetelnym zoomom) alebo mensi so svetelnym pevnym objektivom, ktory ma ale svoje limity (zoomovanie nohami).
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()