Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotenie pri nie idealnom svetle

Shifty
Shifty 2015-10-31 06:58:15+01
Ahojte. Ospravedlnujem sa mozno hlupu otazku, ale som amater a neviem s tym pohnut.

Snazil som sa odfotit svojho psa pri nie idealnom osvetleni. Vonku uplna tma, interier osvetleny wolframovymi ziarovkami. Problem je, ze pes je dos neposedny, takze musim nastavovat velmi kratke casy. Kvoli nim som sa snazil otvorit dieru co to slo (f/1.8). Tu je prvy problem. Je to dobre riesenie, kedze moj objektiv nie je pri tejto clone najostrejsi ? (Canon 55mm f/1.8 STM). Uz s takymto f musim drzat ISO dost vysoko a to zase nie je idealne pre snimac v mojom 60D. Na druhej strane viem ISO dodatocne odstranit, ale tym zase trpia detaily. Napadlo ma, ze mozno nemusi nutne vadit, ked bude vysledok dost podexponovany, pretoze to zase dodatocne upravit lightroom. Zaujimal by ma vas nazor na nejaky idealny kompromis v tomto pripade. Este by do uvahy pripadal blesk, ale z toho su zase odlesky. Okrem toho nemam s fotenim s bleskom vobec ziadnu skusenost. Evidujem, ze tam je, ale zatial som ho nepouzil. Dakujem za tipy.
 
MaxGamut
2019-12-17 00:38:38+01
Zasadny nedostatok zakladnych info o foteni - nema vyznam davat pokrocilejsie rady.

Preto aj ja odporucam otocenie kolieska na obrazok bezca - rezim Sport alebo na SCENE a nastavit rezim Pet Portrait. Presne pre taketo pripady to tam vyrobca dava.

Mnoho zaujimavych info sa tiez da dozvediet z:
https://www.nikonsupport.eu/europe/Manuals/D5100/D5100RM_Sk_02.pdf
Kapitola Kreativna fotografia / Rezimy.

Ano, manual. Velmi uzitocna vec !
 
starr
2019-12-17 06:35:00+01
príspevok od: MaxGamut
Zasadny nedostatok zakladnych info o foteni - nema vyznam davat pokrocilejsie rady.

Preto aj ja odporucam otocenie kolieska na obrazok bezca - rezim Sport alebo na SCENE a nastavit rezim Pet Portrait. Presne pre taketo pripady to tam vyrobca dava.

Mnoho zaujimavych info sa tiez da dozvediet z:
https://www.nikonsupport.eu/europe/Manuals/D5100/D5100RM_Sk_02.pdf
Kapitola Kreativna fotografia / Rezimy.

Ano, manual. Velmi uzitocna vec !
Škoda toho Vášho určitého výsmechu. Myslím, že na toto slúži fórum, aby človek mohol položiť otázku. Keď čítam manuál, skúšam fotiť s rôznymi nastaveniami, nie je to zatiaľ ono, tak sa predsa poradím. Normálna vec. Nemusíte reagovať, keď nemá pre Vás význam dávať rady. Dovidenia.
 
martinmlm
2019-12-17 14:23:09+01
príspevok od: starr
Škoda toho Vášho určitého výsmechu. Myslím, že na toto slúži fórum, aby človek mohol položiť otázku. Keď čítam manuál, skúšam fotiť s rôznymi nastaveniami, nie je to zatiaľ ono, tak sa predsa poradím. Normálna vec. Nemusíte reagovať, keď nemá pre Vás význam dávať rady. Dovidenia.
Fotiť psov v pohyhe a aj deťi je ťažká disciplína a majú s tým problém aj skusenejší fotografi s lepšou technikou. ....nebolo spomenuté fotiť na sériové snímamie a potom mazať nepodarky.
 
MaxGamut
2019-12-18 19:06:15+01
starr, to nebolo myslene ako vysmech. Je tu malo emotikonov - nenasiel som vhodnejsi.
Je to iba take pousmiatie. Fotenie vonku pod mrakom je UPLNE jednoduche! Jednoduchsie ako pri slnecnom pocasi. Naozaj sa tazko zaciatocnikovi davaju pokrocile rady. Bohuzial, kazdy zaciatocnik ich ocakava, lebo nema tusenia o sirke problematiky. Pritom na webe je o tom milion krasnych, obsiahlych clankov - staci Google.

Odpovedal som uprimne - aj na zrdkadlovky pre menej skusenych davaju vyrobcovia rezimy.
Je v nich predprogramovane to, co pokrocilejsi fotograf nosi v hlave pre rozne situacie.
Napr. pri sporte sa snazi skratit cas na nejake rozumne hodnoty tak, ze sam zvysi ISO a znizi clonu... Samozrejme vsetko sa da nastavit "rucne", ved ide de facto iba o kombinaciu 3-4 hodnot.
Ale to je na mesiace samostudia, nie na vyriesenie tohto daneho problemu.


 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()